Zdravlje - 12 vitamina za kozu
Koza je ogledalo onoga sta jedemo, ali pokazuje i sta ne jedemo. Dijete za mrsavljenje i hrana pripremljena na brzinu najveci su neprijatelji koze jer joj uskracuju vitamine. Za zdravu kozu neophodna je raznovrsna i uravnotezena prehrana, no cak je i tada moguc nedostatak vitamina. Stoga su vitamini u kozmetickim proizvodima koristan, a u nekim razdobljima zivota i neophodan dodatak.
Najbolja sredstva protiv bora: vitamini A, E, C, F i betakaroten.
Koriste se u prvom redu za bolju zastitu koze, brze obnavljanje i oporavljanje oziljaka, te za omeksivanje i elasticnost koze. Uz to, znatno usporavaju procese starenja i pojavu bora.
Vitamin A (retionol) Regulise lucenje zlezda lojnica i znojnica. Osim toga poboljsava kvalitet derme, potice sintezu kolagena i poboljsava cvrstocu koze. de ga ima? U jetri, maslacu, sirovom zumancetu, siru kamamberu, kravljem mleku, svezim srdelama i jegulji.
Betakaroten Pripada skupini karotenoida, a posebno je vazan jer se pretvara u vitamin A, s tim da je jaci antioksidant od njega. To znaci da stiti stanice koze od slobodnih radikala koji nastaju pod uticajem ultraljubicastih zraka. Gde ga ima? U vocu i povrcu zute i narandzaste boje i tamnozelenih listova. Susene kajsije i sargarepa najbolji su izvori betakarotena.
Vitamin E (tokoferol) To je odlican saveznik protiv starenja i vrlo snazan antioksidant. Gde ga ima? Najvise ga ima u zitnim klicama, margarinu, palminom, kukuruznom i sojinom ulju.
Vitamin C (askorbinska kiselina) Potice proizvodnju kolagena i poboljsava povrsinsku cirkulaciju, a kozi vraca sjaj. Pomaze odstranjivanju tamnih mrlja na kozi. Gde ga ima? U kiselom vocu (grejp, narandza, limun, jagode, borovnice, maline i kupine) te u kupusu, paradajzu, mladom krompiru, paprici, zacinskom bilju i persunu.
Vitamin F U kozmetickim se proizvodima ne koristi prirodni vitamin F, vec dve esencijalne masne kiseline izuzetno vazne za organizam. Ako kozi nedostaje vitamina F, ona postaje suva i podlozna ekcemima, a oziljci sporo prolaze odnosno koza se sporo obnavlja. Gde ga ima? U masnoj ribi (losos, haringa, tunjevina...) i biljnim uljima.
|