Oni kradu lične podatke, zagušuju internet konekciju, koriste vaš računar za napade na druge i širenje zaraze, a u najgorem slučaju mogu i obrisati podatke sa hard diska. Jasno je da se protiv ovih napasnika treba boriti svim sredstvima, pa ćemo vam preporučiti par efikasnih načina.
Preventiva Pre nego što pređemo na programe za zaštitu, obradićemo preventivne metode koje mogu sprečiti probleme. Prvo, koji god program da koristite za krstarenje internetom, obavezno redovno instalirajte najnovije verzije, jer su u njima ispravljene greške koje omogućavaju laku infekciju vašeg računara. Veoma je važno da ne otvarate atačmente (priloge) u mejlovima koji stižu sa nepoznatih adresa, a budite oprezni čak i ako znate pošiljaoca jer je možda tom vašem poznaniku zaražen računar. Besplatna MP3 muzika i seks slike spadaju među najtraženije stvari na internetu, a toga su svesni i autori virusa, pa se najčešće iza ovakvih ponuda kriju sajtovi koji mogu da zaraze vaš računar. Zato dobro pazite i izbegavajte posećivanje neproverenih sajtova.
Programi Osnova zaštite je dobar antivirus program, a na tržištu ih postoji nekoliko. Većina je komercijalna, što znači da ih morate kupiti, ali srećom postoje i besplatne alternative. Uz laptopove sa preinstaliranim Windows operativnim sistemom se često dobija i antivirus program, ali je problem što su po pravilu u pitanju verzije koje se posle određenog perioda (najčešće mesec ili dva) moraju platiti. Zbog specifičnosti rada teko je reći koji antivirus je najbolji, ali među najpopularnijim besplatnim rešenjima su Avast Free Antivirus, Avira AntiVir Personal i AVG Free Edition. S obzirom da većina besplatnih antivirusa ima i komercijalne verzije, obratite pažnju koju verziju ćete preuzeti sa sajta proizvođača.
Antivirus ponekad nije dovoljan jer određene grupe programa prolaze ispod njegovog radara. Zato je potrebno imati i Anti-spyware, program koji će vas zaštiti od manje destruktivnih, ali takođe nepoželjnih programa. Od besplatnih su se dobro pokazali Spybot - Search & Destroy i Malwarebytes’ Anti-Malware.
Ažuriranje Instaliranjem programa za zaštitu vaš posao se ne završava. Apsolutno je neophodno redovno ažurirati njihovu bazu jer se novi virusi pojavljuju svakog dana, pa samo ažuriran program omogućava kvalitetnu zaštitu. Pored toga, preporučljivo je povremeno (recimo, jednom nedeljno) pokrenuti skeniranje celog računara. Nijedan program ne može garantovati potpunu zaštitu, pa se vaš računar i pored svega može zaraziti. Postoji nekoliko načina kako prepoznati da je računar zaražen: Lampice za internet konekciju u donjem desnom uglu ekrana svetle, iako niste pokrenuli nijedan program koji pristupa internetu; promenjena je početna strana programa za surfovanje internetom (homepage); Pojavljuju se neočekivani pop-up prozori; U Task Manageru se mogu videti procesi nepoznatog porekla... U ovom slučaju možete preduzeti neki od sledećih koraka. Pokrenite kompjuter u Safe modu (pritiskajte F8 pre početka podizanja Windows operativnog sistema), a onda u tom režimu odradite skeniranje. Pojedini virusi blokiraju rad antivirus programa pa u tom slučaju možete probati sa online skeniranjem. Za takav zahvat preporučujemo BitDefender Online Scanner. Ukoliko ni to ne pomogne preostaje vam da se obratite za pomoć stručnjaku ili da reinstalirate operativni sistem. Iako su pojedini operativni sistemi (Linux, Mac OS...) manje ugroženi, važno je zapamtiti da nijedan računar nije imun na viruse, pa se ovom problemu mora pristupiti veoma ozbiljno. Čak i ako do sada niste imali problema, to ne znači da ćete i u budućnosti biti pošteđeni. Sa zaštićenim računarom možete mirno uživati u čarima interneta.
|